Що таке стреси та депресія.

Що таке стрес з точки зору китайської медицини?

Людям сучасного суспільства часто доводиться мати справу зі стресом. Деяка ступінь стресу корисна для здоров’я, але екстремальні та важкі стресові реакції призводять до виникнення проблем зі здоров’ям. Люди можуть відчувати сім видів емоційного стану: щастя, гнів, тривога, самотність, горе, страх і паніка.

При спокійному та приємному душевному стані вміст в організмі Ці і крові знаходиться в рівновазі. Фото: Patrick Lin/AFP/Getty Images

Нормальний душевний стан не викликає хвороб, але надлишкові емоції призводять до порушень і нестабільності.

Лікарі китайської медицини вважають, що для того, щоб бути здоровим, треба весь час підтримувати фізіологічну та психологічну рівновагу. При спокійному та приємному душевному стані вміст в організмі Ці і крові знаходиться в рівновазі. Надлишкові емоції змінюють стан внутрішніх органів, внаслідок чого виникає безлад у кількості Ці, а це в свою чергу призводить до захворювання.

Коли люди відчувають надмірне щастя, в них зменшується кількість Ці в серці, активність головного мозку погіршується. Може порушитися серцебиття, сон, психічна активність. Якщо ці порушення значні, то в таких людей виникає невгамовний сміх і дивні рухи. Тоді кажуть: «Надмірне щастя веде до порушення змісту Ці, що згубно позначається на роботі серця, і всієї серцевої діяльності».

При схвильованому стані кількість Ці в серці змінюється, що приводить до панічного стану, безсоння, відчуття тривоги і навіть до психічних порушень. Тоді вважається, що паніка стала причиною цього хаосу в кількості Ці.

Коли люди сердяться, вони стають нетерплячими, в них з’являється головний біль, червоніє обличчя, може статися непритомність. Це може негативно позначитися на функції селезінки і шлунку, в результаті чого виникає нудота, погіршується апетит. У таких випадках кажуть: «За сердитості кількість Ці підвищується. І сердитість призводить до порушень в печінці».

Коли в людей трапляється велике горе, в них сідає голос, вони не можуть голосно говорити. Тоді вони можуть впасти в депресію, відчувати стискаючий дискомфорт у грудях або задишку. В таких випадках кажуть: «Зневіра призводить до втрати Ці, а сум негативно впливає на легені».

При сильному страху люди бліднуть, і в них виникає запаморочення або навіть колапс. В декого може виникнути нетримання сечі. Тому кажуть: «Страх згубно впливає на роботу нирок».

Якщо людина відчуває біль, їй необхідно пройти обстеження і не забувати контролювати емоції. Щоб бути здоровим потрібно пам’ятати, що найважливіше — перш за все, зміцнити своє серце.

Адекватне фізичне навантаження, правильне харчування, стриманість — ось ідеальні складові здорового способу життя.

До чого призводить депресія

У людей, які переживають такі важкі стани як клінічна депресія, спостерігаються ознаки прискореного старіння. Такий висновок проведеного нещодавно дослідження медиків.

Депресія прискорює процеси біологічного старіння на кілька років. Фото: morguefile.com

Відомо, що виникнення таких вікових хвороб, як діабет, ожиріння, рак і серцево-судинні захворювання, найчастіше спостерігається у людей, які страждають від клінічної депресії. Раніше це пояснювалося поведінкою пацієнтів під час депресії: часто такі люди малорухливі й зловживають алкоголем.

Проте вчені пішли далі: вони припустили, що депресія призводить до зміни нашого організму на генному рівні.

У дослідженні, під керівництвом Д. Верховена (Медичний центр при Амстердамському вільному університеті) у співпраці з ученими із США, взяли участь 2407 добровольців. На момент дослідження більше 1/3 з них страждали депресією, 1/3 — ніколи не хворіли на неї, а решта — в минулому пережили клінічну депресію. Для дослідження ознак передчасного клітинного старіння бралися аналізи крові.

У центрі уваги вчених були зміни теломер (від грец. télos — «кінець» і méros — «частина») — кінцевих ділянок хромосом. Основне завдання теломер — збереження генетичного коду, який міститься в молекулах ДНК, з яких складаються хромосоми. Відомо, в процесі ділення клітин довжина теломер зменшується. Вимірюючи довжину теломер, можна досить точно визначити біологічний вік організму.

Результат проведеного дослідження показав, що у людей, які страждають від клінічної депресії (й у тих, хто пережив її в минулому), довжина теломер значно менше, ніж у людей, які ніколи нею не хворіли. При цьому, зменшення довжини теломер проявлялося навіть на тлі таких факторів, як алкоголізм і куріння.

Також спостерігалася пряма залежність між тим, наскільки важкою формою хронічної депресії страждала людина і довжиною теломер: чим важче — тим коротше.

На основі отриманих результатів доктором Верховеном та її колегами був зроблений висновок: «Це великомасштабне дослідження дає переконливі дані про те, що депресія прискорює процеси біологічного старіння на кілька років, особливо у пацієнтів з найбільш важкими та хронічними симптомами».

Результати цього дослідження були опубліковані в журналі Molecular Psychiatry.

Депресія — страждає кожна п’ята людина

Депресія-одна з найбільш поширених хвороб, що призводять до втрати працездатності.

Пора року, що найбільш важко переноситься — це осінь. Досить згадати перехід на зимовий час, зменшення світлового дня та погоду за вікном, яка, напевно, не сприяє покращанню настрою. І як тут не згадати про «модну» хворобу сучасного людства — депресію, на яку, за даними ВООЗ, страждає кожна п’ята людина.

Термін депресія (від лат. «Depressio» — пригнічений) виник відносно недавно — в 20 столітті. Раніше депресію називали меланхолією (з грец. «Melainachole» — чорна жовч). Статистика стверджує, що депресія — одна з найбільш поширених причин неявки на роботу та найбільш поширена серед хвороб, що призводять до втрати працездатності.

У більшості людей депресивний стан залежить від зовнішніх обставин, причому у жінок подібний стан проявляється вдвічі частіше, ніж у чоловіків. Причина цього полягає в тому, що останнім звичніше самостійно справлятися з подібного роду розладами (спиртне, лікарські препарати та ін), і вони рідше звертаються до фахівців.

Ще однією причиною появи депресивних станів можуть бути гени. У 2006 році команда вчених з інституту молекулярної фармакології відкрила ген, який є джерелом підвищеної схильності до психічних захворювань і, в тому числі, депресії, він здатний викликати зміни в головному мозку.

«Якщо людина замислилася про сенс життя, значить, вона серйозно хвора»

Слід визнати, що багатьом простіше пояснити свій поганий настрій, сказавши, що в них «депресія», і більшість не мають поняття про справжню депресію. Багато хто не здатні відрізнити депресивний стан від туги, поганого настрою, втоми, страху та подібного роду переживань.

Останні дослідження довели, що в людей у стані депресії знижується здатність сприймати контрастність чорно-білих зображень і тому вони сприймають світ у бляклих тонах. Відбуваються зміни на психічному рівні (почуття безтямності того, що відбувається, неможливість/небажання зробити що-небудь тощо) і, як наслідок, зниження життєвих показників (пульсу, похолонення кінцівок, слабкість в м’язах, відсутність апетиту та ін.) Депресія — дійсно хвороба, причому, вона вимагає втручання ззовні.

Тому в 8 випадках із 10 «осіння депресія» — це, швидше за все, ваша реакція організму на зменшення світлового дня, нездатності організму швидко переключитися на новий режим, і, звичайно ж, на зміну погодних умов.

Як не допустити депресію

Якщо ви помітили за собою перші ознаки все наростаючої туги та поганий настрій на додачу, значить, настав час щось змінити. Деякі лікарі радять боротися з браком сонячного світла досить тривіальним способом: використовувати штучні лампи. Але все не так просто.

Вчені Університету Едінбургу, використовуючи комп’ютерні системи, спробували створити модель внутрішнього біологічного годинника людини. Результат досліджень показав, що на наш внутрішній годинник впливають не тільки сезонні зміни в природі, але й погода. Як виявилося, механізм є настільки складним, що організм людини реагує як на зміну сезонів, так і на різну кількість світла, показники якого непостійні та змінюються з кожною годиною. Тому навіть постійне внутрішнє освітлення, незалежно від яскравості, навряд чи допоможе.

Прийом антидепресантів — спірне питання. В дослідженні американських вчених з Медичного Колумбійського університету був зроблений висновок, що антидепресанти малоефективні для половини пацієнтів, яким були виписані такі препарати. У 70% випадків вони лише полегшують загальний стан, а виліковують — в 35-40%.

При прийомі антидепресантів в організмі підвищується рівень серотоніну, який не тільки регулює настрій людини, але також впливає на різні фізіологічні функції, такі як серцебиття та дихання. Під час експерименту на гризунах, у яких був підвищений вміст рецепторів серотоніну в шишкоподібній залозі мозку, з’ясувалося, що ці рецептори здатні пригнічувати активність нейтронів, які виробляє серотонін.

Ось декілька простих порад:

1. Знайдіть час для спокійної пішої прогулянки. П’ять хвилин, які ви можете провести в парку, лісі чи навіть просто в дворі приватного будинку, — цього вже буде досить, щоб привести в порядок ваш душевний стан. Практично будь-яке природне оточення, в тому числі й парки в містах, гармонізують стан людини, але особливо благотворними є місця з водоймами.

2. Займіться медитацією. Американські вчені з університету Каліфорнії прийшли до висновку, що люди, які регулярно практикують медитацію, є об’єктивно більш умиротвореними та щасливими. В мозку цих людей була зареєстрована підвищена активність лівих лобових частин, яка відповідає за позитивні емоції та гарний настрій. Причому, ця активність відзначалася як під час медитації, так і в спокої. Медитація може гарантувати гарний настрій.

3. Регулярна фізична активність допоможе вам подолати поганий настрій: при цьому відбувається утворення так званих «гормонів радості» — ендорфінів. Після тренування — це може бути як біг, так і швидка ходьба — ви неодмінно відчуєте фізичний та емоційний підйом.

4. Середземноморська дієта. В їжі віддайте перевагу рибі, яка містить ейкозапентаєнову кислоту; поліненасичені жирні кислоти допомагають при депресивних станах.

5. Ароматерапія. До природних антидепресантів можна віднести ефірні олії базиліку, апельсину, троянди, пачулі, бергамоту, вербени, грейпфруту, жасмину, іланг-ілангу, кориці, ладану, гіркого мигдалю, лимонної трави, розмарину, мандарину, меліси, мирри, м’яти, лаванди, полину таврійського, сандалового дерева, чебрецю, шавлії.

Так, аромат цитрусових, наприклад, зменшує занепокоєння та депресію. Аромат розмарину допоможе при втомі. Він стимулює роботу мозку та допомагає зосередитися. Лаванда піднімає настрій, допомагає позбутися страху, неспокою, хвилювання, гніву та дратівливості.

У Стародавньому Китаї говорили: «Тисячу способів дізнатися легко, одного результату добитися — важко». Не варто сліпо слідувати рекомендаціям, виберіть з них кілька, дотримуйтеся їх і, головне, стежте за своїми змінами в тілі та духовними переживаннями. Так само, як немає абсолютно однакових людей, так і не існує універсальних рекомендацій та «рецептів». Можливо, в якийсь момент ви відкриєте для себе зовсім особливий спосіб позбавлення від поганого настрою. Спосіб, який буде дієвим тільки для вас.

Читайте також:

Вы можете оставить комментарий, или ссылку на Ваш сайт.

Fatal error: Class 'Get_links' not found in /home/svitlovo/svitlovodsk.in.ua/zhiva/wp-content/themes/Entitle/comments.php on line 41